Yeni başlayanlar için en iyi dijital SLR modelleri : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Yeni başlayanlar için en iyi dijital SLR modelleri

Temmuz 3, 2009, yazan;  
Manşet, Yazılım ve ekipman kategorilerinde yayınlanıyor.

Fotoğrafçılığa yeni başlamış ve dijital fotoğraf makineleri ile bolca fotoğraf çekti iseniz zaman ilerledikçe yeni bir fotoğraf makinesine ihtiyaç hissetmeye başlayacaksınız. Yeni bir almaya karar verdiğinizde ise önünüzdeki birçok seçenekten dolayı kafanız bir miktar karışacak. Pek de azımsanamayacak bir bütçe ayırmanız gerektiğinden dolayı da biraz ince eleyip sık dokumak isteyeceksiniz.

Size biraz yardımı olması için piyasadaki DSLR modellerinin en iyilerinden bir seçme yaptık. Bu yazıyı okuyun ve karar vermeye biraz daha yaklaşın.

Kompakt bir dijital fotoğraf makinesinden DSLR’ye geçtiğiniz modelden bağımsız olarak sizi memnun edecek kazanımlar şunlar olacak:

 • En seri kompakt dijital makineden bile daha seri ve hızlı fotoğraf çekebileceksiniz.
 • Makine üzerindeki kontrolünüz artacak ve isterseniz tüm kontrol sizde olacak. Makinenin tüm çekim ayarlarına müdahale edebileceksiniz. Bu size daha yaratıcı çekimler yapabilme imkanı tanıyacak.
 • Değiştirilebilir lensler sayesinden çok farklı açılarla çekimler yapabileceksiniz. Makro lensler ile çok yakın çekimler yapabilecek, tele lensler ile çok uzaktaki cisimleri çok daha kaliteli bir şekilde çekebileceksiniz.
 • Dahili flaşlar ile çok daha güçlü ışık elde etme imkanına sahip olacaksınız.

450 D

Canon’un giriş seviyesi diyebileceğimiz modelidir. ’nin piyasaya sürülmesi ile fiyatı daha makul seviyeye çekildi. İyi bir seçim olabilir. Canon 450′yi seçmeniz durumunda Canon’un bir çok lens alternatifi birlikte gelecek. Bu azımsanamayak bir avantaj. 3 inçlik LCD ekranı rakiplerine göre daha büyük ve çok kullanışlı. Fotoğraf çekim performansı ve kalitesi çok yüksek. KIT 18-55 Image Stabilizer (Görüntü Sabitleyici) özellikli lens ile birlikte geliyor. Bütçenize uyuyorsa kesinlikle memnun kalacaksınız. HD video çekim özelliği sizin için çok önemli değilse aradaki büyük maliyet farkına değmeyeceği için yerine Canon 450D çok iyi bir seçim olacaktır.

D80

Giriş seviyesi DSLR modellerinin en güçlü temsilcilerinden ve Canon’un en önemli rakibi. 10.2 MP sensöre sahip ve 2.5 inç LCD ekranı var. Çekim hızı ve performansı çok iyi. Nikon’un lens ailesi de bu modelin bir avantajı. Bütçenize uygun ise kesinlikle memnun kalacağınız bir model.

2.7 inç LCD ekrana sahip. Makine üzerine yerleştirilmiş bir görüntü sabitleme yada diğer adı ile titreşim önleyici var. Bu özellik sayesinde bir ile iki stop kadar çekim avantajınız olacak. Daha net fotoğraflar çekebileceksiniz. Bazı eski Konika Minolta lenslerle uyumlu olması da bir avantaj. Live view özelliği var.

Olypus E-420

Uygun bir bütçe isteyenlar için iyi bir başlangıç modeli. Bu yazıda bahsedilen modeller arasında en küçük yapılı ve en hafif olan model. 2.7 inç  LCD ekranı var. Ayrıca live view yani canlı izleme özelliği de var. E-520 seçerseniz görüntü sabitleyici özelliği ile birlikte geliyor.

Görüntü sabitleyici özelliği bulunuyor. SD ve SDHC kartlara kayıt yapıyor olması daha makul fiyatlara kart alabilmenizi sağlayacaktır. İkinci bir LCD statü ekranının bulunması da diğer modellerden bir farkı.

Kaynak:

http://www.cnet.com.au/best-digital-slr-for-beginners-339273132.htm

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Yeni başlayanlar için en iyi dijital SLR modelleri" konusunda 3 yorum bulunmaktadır

 1. Osman Per, 21st Eki 2010 11:39  tarihinde yorumladı

  Yaşasın Pinhole

 2. Ali AŞILI Cts, 15th Oca 2011 11:46  tarihinde yorumladı

  Canon 450 D, Nikon D80, Sony Alpha DSLR-A350, Olypus E-420, Pentax K100D, vb. fotoğraf makineleri mükkemmel ancak Kodak ve Casio ürünlerinide unutmayalım zira Dünya’nın ilk dijital fotoğraf makinesini yapan firma Kodak firmasıydı, Kadak bünyesinde Steve Sasson tarafından yapıldı ve ilk dijital fotoğraf makinesi, sadece 0.1 megapiksel çözünürlüğe sahipti. Cihaz CCD sensörü ile bir kaset üzerine 23 saniyelik zorlu bir çalışma ile ancak siyah-beyaz fotoğraflar çekebiliyordu, bu bilgi ışığında daha ekonomik makiler üreten Kodak’a bir bakalım derim.

  Saygılarımla

 3. Kılınç Çar, 19th Oca 2011 17:17  tarihinde yorumladı

  İlk dijital makineyi Kodak yapmış olabilir ama teknoloji çok hızlı gelişiyor ve Kodak ne yazık ki bu hıza yetişemedi. Şuan Canon ve Nikon’da bulunan teknolojinin yanından bile geçemiyor Kodak’lar.

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!