Yaratıcı flaş kullanım teknikleri : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Yaratıcı flaş kullanım teknikleri

Ocak 13, 2009, yazan;  
Fotoğraf kategorilerinde yayınlanıyor.

makinelerinde dahili flaş kullanımı çoğu zaman yetersiz bir sonuç verir. Konu üzerinde aşırı parlamalar oluşur ve arkaplanda koyu gölgeler belirir. Bu problemlerden birkaç pratik yöntemle kurtulabilmek mümkün. 

Flaş ışığını yumuşatmayı deneyin

Fotoğraf makinesinin ışığı uzak mesafeleri de aydınlatabilmesi için güçlü bir aydınlatma yapar. Özellikle yakın plan çekimlerde bu bir sorundur. Konu üzerinde parlamalar oluşur. Parlamaları ve koyu gölgeleri flaşın önüne flaş ışığını yumuşatıp daha homejen dağıtmasını sağlayacak ışık geçirgen bir kağıt yada ince bez koyun. Olumlu sonuç alacaksınız.

Flash ışığını yumuşatın

İşte elde edeceğiniz sonuçlar:

Flaş önüne kağıt konulamadan çekilmiş fotoğraf

Flaş ışığını yumuşatın

Flaş önüne kağıt konularak çekilmiş fotoğraf

Flaş ışığını yumuşatın

Flaş ışığının yönünü değiştirmeyi deneyin

Aşağıdaki şekilde bir aparat oluşturun

Flaş ışığının yönünü değiştirin

Oluşturduğunuz aparatı fotoğraf makinesi flaşının yönünü değiştirmek için kullanın. Flaş ışığını direk obje üzerine değil, objenin arkaplanına düşürün.

Flaş ışığının yönünü değiştirin

İşte elde edeceğiniz sonuç:

Flaş ışığının yönünü değiştirin

Bu dersin orjinali şurada yer almaktadır.

İlgili Yazılar:

Beyaz arkaplanlar elde etmek

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Yaratıcı flaş kullanım teknikleri" konusunda 3 yorum bulunmaktadır

 1. Murat Paz, 27th Ara 2009 18:34  tarihinde yorumladı

  İyi günler Murat Bey,
  Anlattıklarınız gerçekten çok faydalı bilgiler ama bi konu var ki bir türlü çözüp işin içinden çıkamıyorum.Meslek olarak kumaşçılık yapıyorum ve çoğu zaman ürünlerimin fotoğraflarını çekmem gerekiyor.Mevcut makinem olympusun digital makinesi.ne yaptıysam tam anlamıyla istediğim görüntüyü alamıyorum.Hatta geçenlerde büyükçe bi ışık çadırı yaptım(Ön yüz hariç her tarafını orta sıklıkta beyaz bi kumaşla kapladım.iki yandan yaklaşık 500wattlık ışık vurdurdum.Ama kumaşın zemini ve üstündeki renkler olduğu gibi değişti).Çok çaresiz bi durumda kaldım sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Sizlere ulaşabilecek bir yer bulamadığımdan yorum kısmına yazmak durumunda kaldım.

  Teşekkürler

 2. Murat ÇOKEKER Paz, 27th Ara 2009 19:02  tarihinde yorumladı

  Merhaba, sorunun ne olduğunu daha iyi tespit edebilmemiz için çekmiş olduğunuz fotoğraflardan birkaç örneği bizimle paylaşabilir misiniz? Kurmuş olduğunuz ışık çadırının görüntülerini de paylaşabilirseniz faydalı olabilir. Fotoğraflarınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

 3. web tasarım firmaları Cts, 21st Oca 2012 14:51  tarihinde yorumladı

  Fotoğraf çekimi için güzel konular yazıyorsunuz. Gerçi yabancı sitelerden ama türkçe olması yararlı.Bizde web tasarım için kullanıyoruz fotoğraf çekimleri’ni.

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!