Ücretsiz Fotoğraf İşleme Yazılımları : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Ücretsiz Fotoğraf İşleme Yazılımları

Mart 20, 2009, yazan;  
Yazılım ve ekipman kategorilerinde yayınlanıyor.

Dijital dünyada düzenleme denildiğinde ilk akla gelen program yazılımıdır. Yazılımın lisans ücretinin fazla olmasından dolayı lisanslı olarak kullanmamız zorlaşmaktadır. Fotoğrafçılığın özünde var olan emeğe saygı geleniğinden programın kırık olarak ifade edilen kaçak kullanıma karşıyız. Fazla zaman harcamadan ve uzman seviyesinde bilgi sahibi olmadan fotoğraflarınızdaki düzenlemeleri yapabilmeniz için ücretsiz, ve özgür yazılımlardan bazılarını inceleyeceğiz.


İsmi GNU resim Programı (GNU Image Manipulation Program) baş harflerinden oluşur. Adobe Photoshop gibi ücretli profesyonel yazılımlar kadar kaliteli, ve ücretsiz bir resim ve fotoğraf düzenleme programıdır. Açık kaynaklı ve özgür bir olarak sürekli geliştiriliyor. Photoshop programında (üst seviye bazı işlemler belki olmayabilir) yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilirsiniz. Photoshop güçlü donanımlar isterken gimp standart bir bilgisayarda dahi çok hızlı çalışır. Eklenti (), dosya format dönüştürme, ve özelliği, bir çok dosya biçimi desteği verilmektedir. Ayrıca photoshop kullanıcılarının yabancılık çekmemesi için GIMPshop teması vardır. Türkçe dil desteği mevcuttur. Fotozade olarak bu yazılımı destekliyor ve öneriyoruz. Programı buradan indirebilirsiniz.

gimsc1 gimpsc2


Yaklaşık 400 çeşit fotoğraf ve resim formatını okuyabilen, 50 çeşit dosya biçimi şekilde dışarı verebilen (export) ücretsiz bir yazılımdır. Özellikle fotoğrafçılara yönelik özellikleri bulunur. Fotoğraflarınıza (fotoğrafınıza anahtar kelime ve başlık ekleyebilme standardı) güncelleyebilirsiniz.  bilgilerini okuyabilir. Boyutlandırma, döndürme, keskinlik ve bulanıklık vb. filtreleri, objektif, dalga vb efektler, tarayıcı desteği gibi daha bir çok yeteneği barındırmaktadır. Ayrıca fotoğraflarınıza toplu olarak isim değiştirme ve format değişikliği yapabilme imkanı da vermektedir. Ayrıca fotoğraflarınızın sunumu için gösterisini çalıştırılabilir (exe) olarak hazırlayabilirsiniz hatta oluşturabilirsiniz. Türkçe dil desteği mevcuttur.  Programı buradan indirebilirsiniz.

xnview1 xnview2

.Net
Windows sistemlerde çalışan ücretsiz bir resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Kullanıcı dostu arayüze sahip güçlü bir yazılımdır. Fotoğraflarınızı gelişmiş efektler verebilirsiniz. Microsoft danışmanlığında bir üniversitede yüksek tasarım projesi olarak üniversite öğrencileri tarafından geliştirilmiştir. Proje başladığında windows ile birlikte gelen Microsoft Paint programına alternatik olarak geliştirilmiş daha sonra geliştirilmesi devam edilerek bugün güçlü hale getirilmiştir. Gerekli yazılım güncellemelerini o zaman geliştiren öğrencilerden bazı mezunlar yapmaktadır. Programı buradan indirebilirsiniz.

netpaint2 netpaint4 netpaint3

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Ücretsiz Fotoğraf İşleme Yazılımları" konusunda Bir adet yorum bulunmaktadır

  1. Saffet YILMAZ Sal, 13th Mar 2012 23:17  tarihinde yorumladı

    Teşekkür ediyorum gönülden çok değerli yazılarınıza daha doğrusu yardımlarınıza.Sayenizde bütün makalelerinizle cok fazla bilgi sahibi oldum.o kadar cok okudum ve ilgilendiğim konularla karşılaştımki buraya yazmassam kendimi hırsız gibi hissetmeye başlamıştım.Çok teşekkürler..

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!