Stok fotoğrafçılığı nedir? : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Stok fotoğrafçılığı nedir?

Ekim 18, 2007, yazan;  
Fotoğraf kategorilerinde yayınlanıyor.

Wikipedia’da konsepti için çok güzel tanımlar var. Microstock’u anlamak için geleneksel stok fotoğrafçılığını öncelikli olarak anlamamız gerekiyor. Çünkü microstock stok fotoğrafçılığın bir versiyonu.

arşivi, kütüphanesi, bankası gibi alternatif isimler de kullanılabiliyor stok fotoğrafları için. Adı üzerinde bu bir stoğu. Ticari değere sahip, yüksek kalitede satılabilir fotoğraflar bir araya getiriliyor. Tasarımcılar, yayıncılar, film yapımcıları, reklamcılar vb kitlenin tasarımsal ve görsel ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde gruplanıyor, kategorileniyor, etiketleniyor, paketleniyor ve satışa sunuluyor stok fotoğrafları. CD’ler halinde yada online olarak satışa sunuluyor. Ve tabiki satıştan önce fotoğraflar lisanslanıyor. Her bir satış sonucunda fotoğrafın hangi amaçlarla nerelerde ve hangi haklarla kullanılabileceği belirleniyor. türüne göre satış fiyatları belirleniyor.

Lisans türleri arasında en bilineni “” denilen serbest lisans. Adında geçen “free”ye kanmayın. Bu fotoğraflar ücretsiz değil. Belirli bir ücret ile satılıyor. Satınalan kişi bu fotoğrafı istediği şekilde kullanabiliyor, sitesinde, herhangi bir yayında, broşürde vb… Fakat bu fotoğrafın hakları yine satan kişide kalıyor. İşte tam olarak bu nedenden dolayı “” lisansı ile satılan fotoğrafların bedelleri daha düşük oluyor.

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Stok fotoğrafçılığı nedir?" konusunda 3 yorum bulunmaktadır

 1. Salih KAYHAN Sal, 5th Oca 2010 00:23  tarihinde yorumladı

  Yönetici arkadaşlar,
  öncelikle fotoğraf satış sitesi için kendi adıma teşekkür ederim.
  Bir iki önerim olacak;
  1- a) Yükleme sorununu gidermek için 1-2 mb olarak yüklenmesi ve müşteri istek yaptığında orj halinin istenmesi ve böylelikle ilk yüklemelerde zaman kaybıda olmaz.
  b) satış halinde orj fotoğraflar geldikçe stoklanması veya
  c) toplu olarak dvd ortamında yönetime gönderilmesinin istenilmesi gibi.
  2- Özellikle RAW çekmeye çalışıyorum ve bunu da fotoğraf bilgi kısmında belirtilmesi uygun olacağı görüşündeyim. Saygılarımla.

 2. Murat ÇOKEKER Sal, 5th Oca 2010 12:57  tarihinde yorumladı

  Merhaba Salih bey, önerileriniz için teşekkür ederiz.

  Satın alma işlemleri online sistemde otomatik olarak ve anlık gerçekleşeceğinden dolayı, satılacak fotoğrafın sistemde hazır bulunması gerekiyor. Yüklemelerdeki zaman kaybını gidermek için toplu olarak fotoğraf yüklemek isteyen üyelerimize FTP upload seçeneğini sunuyoruz. Bu yöntem ile fotoğraflarınızı toplu olarak yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca sistemimiz EXIF bilgilerini destekliyor. Yani fotoğraflarınızın başlık ve anahtar kelime bilgilerini yükleme işleminden önce bilgisayarınızda girebiliyorsunuz. Bunlar sistem tarafından okunabiliyor. FTP yükleme işleminin de çok uzun zamanlar alabileceği durumlarda fotoğrafların DVD ortamından Fotozade Destek Ekibi tarafından sisteme toplu olarak yüklemesi de üyelerimize bir seçenek olarak sunuluyor.

  RAW formatlı dosyaların sisteme yüklenebilmesi ile ilgili çalışmamız ise devam ediyor. 2 numaralı önerinizi değerlendirmeye alacağız.

  Tekrar teşekkür ederiz.

 3. Foto Düşkünü Sal, 10th Tem 2012 23:03  tarihinde yorumladı

  Bir de son günlerde iphoneda çekilen fotoğraflar ile stok fotoğrafçılığı yapabileceğiniz bir mobil uygulama olan Foap çok konuşuluyor. Bir bakmanızı tavsiye ederim. http://www.foap.com

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!