Red nedenleri: Zayıf kompozisyon : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Red nedenleri: Zayıf kompozisyon

Ocak 7, 2009, yazan;  
Fotozade ve Mikrostok kategorilerinde yayınlanıyor.

Bir fotoğrafın varlık nedeni fotoğrafın vermiş olduğu mesajdır. bir konuyu anlatmalı yada bir mesaj vermelidir. Verdiği mesaj net olmayan anlattığı konu belirsiz olan fotoğraflar zayıf bir kompozisyona sahiptir. Zayıf kompozisyona sahip fotoğraflar Fotozade editörleri tarafından red edilirler.

Kompozisyon fotoğrafın her şeyidir. Kompozisyon eğer hatalı ise o fotoğraf tüm teknik şarları karşılıyor olsa bile değerini kaybedecektir.

Örnek fotoğraflar: 

Aşağıdaki fotoğraf teknik olarak doğru bir pozlamaya sahip, fotoğrafın netlik ve keskinliği uygun, fotoğrafta gren yok. Fakat bu fotoğrafta anlatılmak istenilen konu belirsin. Fotoğraftaki ana konu ve ana konuyu destekleyen yardımcı unsurlar birbirine karışmış durumda. Bu fotoğrafta ana konu arkaplandaki insanlar mı, ön taraftaki çeşme mi belirli değil. Bu nedenle bu fotoğraf zayıf bir kompozisyona sahip.

Hatalı fotoğraf

Aşağıdaki fotoğrafta ana konu kedi fakat ön plandaki çiçekler ana konu üzerini gereksiz bir şekilde kapatıyor ve dikkat dağıtıyor. Ana konu geri planda kalıyor. Bu fotoğrafta da zayıf bir kompozisyon var. 

Hatalı fotoğraf

Aşağıdaki fotoğrafta alt kısımda yer alan saksılar ve çiçekler fotoğrafın anlatımını bozuyor, dikkati dağıtıyor. Bu nedenle bu fotoğraf zayıf bir kompozisyona sahip.

Hatalı fotoğraf

Aşağıdaki fotoğrafta ana konu ön taraftaki ağaçlar mı yoksa arka taraftaki ev mi belirli değil. Ana konu ve yardımcı öğeler birbirini etkiler durumda. Bu nedenle fotoğraf zayıf bir kompozisyona sahip.

Hatalı fotoğraf

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Red nedenleri: Zayıf kompozisyon" konusunda Bir adet yorum bulunmaktadır

  1. Fotoğraf red nedenleri : Fotozade - Fotoğraf Akademisi Per, 8th Oca 2009 16:01  tarihinde yorumladı

    [...] Zayıf kompozisyon [...]

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!