Fotoğraflardaki istenmeyen insanlar nasıl silinir? : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Fotoğraflardaki istenmeyen insanlar nasıl silinir?

Ekim 31, 2010, yazan;  
Fotoğraf, Stok fotoğrafçılık kategorilerinde yayınlanıyor.

Tarihi mekanların ve özellikle turistik alanların fotoğraflarını çekerken karşılaşılan en büyük sıkıntılardan birisi ortalıkta bir çok turistin dolaşmasıdır. Sabırla uzun süre beklersiniz, tam sakinleşir gibi olurken yeni bir kafilenin gelişiyle sabrınız tükenir ve basarsınız denklanşöre. Elinizde bir sürü turistin de yer aldığı bir turistik mekan fotoğrafı olmuştur artık. Ticari değer düşüktür, yarışmalara katılamazsınız. Anı fotoğrafı olarak saklanabilir.

Belki çoğu fotoğrafçının bilmediği, mucizevi denilebilecek, pratik ve kolay bir yöntemle bu problemi giderebilirsiniz. Nasıl mı? İşte tarifi:

İhtiyacınız olacak:

 1. Tripod
 2. CS3

Yapmanız gerekenler:

 1. Tripodunuzun yanınızda olması şart. Bir duvar üstünü yada sabit bir yüksekliği alternatif olarak kullanabilirsiniz.
 2. Açıyı ve kadrajı belirledikten sonra tripodunuzu kurun ve makinenizi sabitleyin.
 3. Kalabalığın miktarına göre kadrajı değiştirmeden en az 5 kare fotoğraf çekin. Çok kalabalık bir mekan için daha fazla sayıda çekim yapın.
 4. Çekimler arasında birkaç dakikalık boşluklar bırakın. Böylece kalabalıklar hareket edecek ve mekanın farklı detaylarını da kayıt etmiş olacaksınız.
 5. Çekim işleminin ardından sıra bilgisayar başında fotoğrafları işlemeye geldi. Çekmiş olduğunuz fotoğrafların tamamını Photoshop CS3 programı ile açın.
 6. File >Scripts > Statistics seçimini yapın.
 7. Choose Stacks Mode penceresi açılacak. Median seçimini yapın.
 8. İşte mucizevi sonuç. İnsanlar yok. Sadece manzara var.
 9. Dezavantaj ise şu; eğer kadrajınızda hareket eden örneğin bulut, ağaç yaprağı, bayrak objeler varsa bunlar da silinecektir.
 10. Aşağıdaki örnekte bulutlar sonradan orjinal fotoğraftan alınarak yapıştırılmıştır.

Kaynaklar:

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Fotoğraflardaki istenmeyen insanlar nasıl silinir?" konusunda 2 yorum bulunmaktadır

 1. Serra Pts, 13th Haz 2011 13:24  tarihinde yorumladı

  Merhaba öncelikle benim makinamın modeli canon eos rebelt3i ve ben düşük enstantanede fotoğraf çekmek istiyorum ama nasıl ayarlanacağını bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Murat ÇOKEKER Pts, 13th Haz 2011 14:16  tarihinde yorumladı

  Merhaba, düşük enstantane fotoğrafçılığın olmazsa olmaz kuralı tripod kullanmaktır. Denklanşöre basarken oluşacak sarsıntıyı ise zamanlı çekim yaparak, kablolu yada kablosuz uzaktan kumanda kullanarak engelleyebilirsiniz.

  Çekime başlamadan önce fotoğraf makineniz tripoda yerleştirin, çekim modlarından enstantane öncelikli moda geçin (Tv modu). Burada çekeceğiniz konuya ve oluşturmak istediğiniz etkiye göre 1/2 saniye ile birkaç dakika arası süreler seçerek pozlama yapabilirsiniz.

  Tabi ilham almak da önemli. İlham almak için şuradaki fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Size nasıl fotoğraflar çekebileceğiniz ile ilgili ipucu verecektir. http://www.fotozade.com/akademi/dusuk-enstantane-fotograflar-45-guzel-ornek.html

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!