Fotoğraf red nedenleri : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Fotoğraf red nedenleri

Aralık 26, 2008, yazan;  
Fotozade ve Mikrostok kategorilerinde yayınlanıyor.

Fotozade’ye yüklemiş olduğunuz fotoğrafların minimum teknik şartları karşılayıp karşılamadıkları kontrol edilir. Fotozade editörleri her bir fotoğrafı tek tek inceler. Fotoğrafları birebir boyutlarda görüntüler ve hataları olup olmadıklarını kontrol eder. Aynı zamanda fotoğrafı doğru tanımlayan başlık ve anahtar kelimelerin girilip girilmedikleri incelenir. Bu konularda yapılmış hatalar var ise yüklenen fotoğraflar editörler tarafından red edilir. Fotozade editörleri red ettikleri her bir fotoğraf için bir red nedeni belirlerler. Hangi fotoğrafın hangi nedenler dolayısıyla red edildiklerine dair bilgilendirici bir mesaj fotoğraf sahibine ayrıca gönderilir.

Bir fotoğrafta birden fazla hata olabilir. Bu durumda Fotozade editörleri en önemli hatayı red nedeni olarak belirlerler.

İşte Fotozade fotoğraf red nedenlerinin tam listesi:

Fotoğrafta netlik/keskinlik problemi

Fotoğrafta yeterli net alan derinliği ve keskinlik yok. Netlik yeterli değil yada netlik bölgesi olması gereken yerde değil. Bu problemle ilgili detaylı açıklamalar için tıklayınız.

Fotoğrafta gren problemi

Fotoğrafta fotoğrafın ticari değerini kaybetmesine neden olacak miktarda gren var. Gren yüksek ISO değerlerinin kullanılmasından yada uzun süreli pozlamadan kaynaklanabilir. Fotoğraflardaki gren aşırı değil ise resim işleme programları ile azaltılabilir. Greni düzeltebilirseniz fotoğrafı lütfen tekrar yükleyiniz. Bu problemle ilgili detaylı açıklamalar için tıklayınız.

Yetersiz yada hatalı ışıklandırma

Fotoğrafınızdaki ışıklandırma yetersizdir yada ışık kompozisyonu hatalıdır. Tek ışık kaynağı olarak dahili flaş kullanımı bu hataya neden olabilir. Fotoğrafınızı daha güçlü ışık şartlarında doğru bir ışık kompozisyonu ile yeniden çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu problemle ilgili detaylı açıklamalar için tıklayınız.

Hatalı pozlama

Fotoğrafın pozlaması hatalıdır. Aşırı pozlama yada yetersiz pozlama yapılmıştır. Bu problemle ilgili detaylı açıklamalar için tıklayınız.

Ufuk çizgisinin yada konunun düzgün yerleştirilmemesi

Fotoğraftaki ufuk çizgisi yada fotoğraftaki konu kadraja düzgün yerleştirilmemiştir. Ufuk çizgisi eğik olmamalı, konunun dikey/yatay kenarları kadraja paralel ve düzgün olmalıdır. Bu problemle ilgili detaylar için tıklayınız.

Fotoğrafta çerçeve, metin not vb.

Fotoğraflarınızın ve grafiklerinizin satılabilir olması için yüklemiş olduğunuz fotoğraflarda çerçeve, metin, not vb. eklemelerin bulunmaması gerekmektedir. Bu problemle ilgili detaylar için tıklayınız.

Benzer yada aynı fotoğraf/grafik

Bu fotoğraf daha önce yüklemiş olduğunuz fotoğrafların/grafiklerin bir kısmı ile çok benzer yada aynıdır. Lütfen farklı açı, kadraj, ışık yada kompozisyona sahip fotoğraflar/grafikler yükleyiniz. Bu problemle ilgili detaylar için tıklayınız.

Yatay dikey oryantasyon

Lütfen fotoğrafın yatay dikey oryantasyonunu düzeltip tekrar yükleyiniz. Bu problemle ilgili detaylar için tıklayınız.

Bozuk fotoğraf/grafik

Fotoğrafınızın/grafiğinizi görselliği uygun değil, hatalı yada bozuktur. Lütfen düzeltip tekrar yükleyiniz. Bu problemle ilgili detaylar için tıklayınız.

Satış potansiyeli olmayan fotoğraf

Yüklemiş olduğunuz fotoğraf yeterli ticari değere sahip değildir.

Başlık ve anahtar kelimeler eksik/hatalı

Lütfen yüklemiş olduğunuz fotoğrafların/grafiklerin başlık ve anahtar kelimelerini eksiksiz ve hatasız olarak doldurunuz. Bu problemle ilgili ayrıntılı açıklamalar için tıklayınız.

Fotoğrafta ticari marka ve simge

Fotoğrafınızda ticari marka ve simge yer almaktadır. Lütfen fotoğrafınızda yer alan ticari marka ve simgeleri resim işleme programları ile kaldırarak tekrar yükleyiniz.

Zayıf kompozisyon

Yüklemiş olduğunuz fotoğrafların kompozisyonu yeterince güçlü değildir. Fotoğrafta konuyu daha iyi anlatabilmek için ana konu haricinde kadraja giren gereksiz detayları ayıklamayı deneyebilirsiniz. Bu problemle ilgili detaylı açıklamalar için tıklayınız.

Anı fotoğrafı

Bu fotoğraf bir anı fotoğrafı olarak çekilmiştir. Bu nedenle ticari olarak kullanılabilme olanağı zayıflamıştır. Lütfen anı fotoğraflarını yüklemeyiniz.

Lens parlaması

Fotoğrafınızda fotoğrafın bozulmasına neden olacak derecede lens parlaması var.

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Fotoğraf red nedenleri" konusunda Bir adet yorum bulunmaktadır

  1. Fotoğraf ve grafik yüklerken… : Fotozade - Fotoğraf Akademisi Çar, 28th Oca 2009 14:12  tarihinde yorumladı

    [...] Anahtar kelimeleri virgül (,) ile ayırın. Konu ile alakasız anahtar kelimelerin seçilmesi Fotozade Red Nedenleri arasındadır. Bir çiçeği anlatan anahtar kelimeler için [...]

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!