Fotoğraf ve grafik yüklerken… : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Fotoğraf ve grafik yüklerken…

Ocak 28, 2009, yazan;  
Fotozade ve Mikrostok kategorilerinde yayınlanıyor.

Fotozade’ye ve grafik çalışmalarınızı yüklerken dikkat edilmesi gerekeneler:

Fotoğraf ve grafiklerin yüklenmesi: Aynı anda birden fazla fotoğraf yükleyebilirsiniz.  Aynı anda yüklediğiniz fotoğrafların başlık ve anahtar kelimeleri aynı olmak zorundadır. Fotoğraf/grafik eklemek için tıklayınız.

Boyutlar: Yükleyeceğiniz fotoğraflar en az 1300 x 1300 piksel boyutlarında olmalıdır. Yani fotoğrafın yatay ve dikey boyutlarından her ikisi de 1300 piksel boyutlarını aşmalıdır.

Dosya Formatı: Yükleyeceğiniz fotoğraf ve grafikler JPG fotmatında olmalıdır. Başka bir formatta yükleme yapamazsınız. Grafik çalışmalarınızı JPG formatında kayıt ederek Fotozade’ye yükleyebilirsiniz. 

Başlığın Tanımlanması: Fotoğrafın/grafiğin başlığını tanımlarken başlığın fotoğraf yada grafikte anlatılan konuyu yansıtan bir başlık olması gerekir. Anlatılan konuyu yansıtmayan bir başlık tanımlamayınız.

Kategorilerin Seçilmesi: Konu ile ilgili bir adet ana ve max 3 adet alt seçebilirsiniz. Seçtiğiniz katetorilerin konu ile igili kategoriler olmasına özen gösteriniz. 

Anahtar Kelimelerin Girilmesi: Fotoğrafınızın/grafiğinizin arama yapılarak ulaşılabilmesi için anahtar kelimelerin doğru girilmesi çok önemlidir. Fotoğrafınızı veya grafiğinizi iyi tanımlayan anahtar kelimeleri girin. Anahtar kelimeleri mümkün olduğunca fazla sayıda girmeniz arama sonuçlarında fotoğrafın/grafiğin görüntülenme ihtimalini artıracaktır. Anahtar kelimeleri virgül (,) ile ayırın. Konu ile alakasız anahtar kelimelerin seçilmesi Fotozade Red Nedenleri arasındadır.

Bir çiçeği anlatan için örnek:

Çiçek

Doğru anahtar kelimeler: çiçek, kır çiçeği, pembe, doğa, doğal, bahar, ilkbahar, yaprak, yeşil, bitki, flora, floral, botanik, güzel, zarif, bahçe, tek, yalnız, yakın çekim, yakın plan, makro, renkli, tomurcuk, filiz

Hatalı anahtar kelimeler:

 • yeşil yapraklı kır çiçeği, bahar ayının müjdecisi -> bu anahtar kelimeler ayrı ayrı girilmelidir.
 • türkiye, kastamonu –> anlatılan çiçek o yörenin sembolü değilse ve fotoğaftaki asıl konu o yöre değilse şehir, bölge, ülke isimleri kullanmak hatalıdır.
 • mavi, sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi, turuncu --> konuda hangi renkler yer alıyorsa yalnızca o renge ait anahter kelimeleri kullanabilirsiniz.
 • canon, sony, nikon –> ekipmanınıza dair bilgileri anahtar kelimeler kısmına eklemeyiniz.
 • flower, nature, single –> girdiğiniz anahtar kelimeler Türkçe olmak zorundadır. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin Türkçe olup olmadığını test etmek için Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlüğü’nü kullanabilirsiniz. Sözlüğe online olarak ulaşmak için buraya tıklayın.

Yükleme İşlemi Sonrası: Yükleme işleminin ardından fotoğrafınız/grafiğiniz “onay bekleyen” statüsünde görünecektir. İhtiyaç duyduğunuz zamanlar “onay bekleyen” statüsündeki fotoğraf ve grafiklerin bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Fotoğraf ve grafik yüklerken…" konusunda 4 yorum bulunmaktadır

 1. İSA Çar, 28th Oca 2009 12:57  tarihinde yorumladı

  Merhaba ;

  Ben fotoğraf yükleme adetleri üzerine düşüncemi paylaşmak istiyorum. Genelde fotoğraflar tek tek yüklenmektedir. Bu durum fotoğraf yükleme ve diğer tanımlamalarla birlikte zahmetli ve yapılabilirliliği azaltan önemli bir etken olmakta. Ancak fotozade de bu işlem diğer yüklemelere göre daha konforlu ve pratik. Beş adet resmi aynı anda yükleme yapabiliyoruz. Sizden ricam yükleme işleminde fotoğraf sayısının dahada artılmasıdır.

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Akademi Çar, 28th Oca 2009 14:00  tarihinde yorumladı

  İsa bey isteğiniz üzerine yaptığımız değerlendirme sonucunda yükleme sayfasındaki seçeneği 5 dosyadan 10 dosyaya çıkarmayı uygun gördük. Burada dikkat edilmesi gereken konu aynı anda yüklenen 10 fotoğrafın da başlık ve anahtar kelimelerinin aynı olmak zorunda olması. Eğer fotoğraflarınızı IPTC verilerinde başlık ve anahtar kelimeler girildi ise bu veriler geçerli olacaktır. Lütfen birbirine çok benzer fotoğraflar yüklemeyiniz. Farklı açılarda ve kompozisyonlarda fotoğraflar yükleyiniz. Aynı ve benzer fotoğraflar Fotozade editörleri tarafından red edilmektedir.

  Görüş ve önerilerinizi lütfen paylaşmaya devam edin. Başarılar dileklerimizle…

 3. ali rıza Cum, 17th Tem 2009 21:55  tarihinde yorumladı

  merabalar
  yüklediğimiz 10 fotoğraf bazen aynı olmayabiliyor. ve sitenin fotoğraf sayısını yükseltmek için bu uygulamanın şöyle devam etmesini isterim. fotoğrafları 10 ar 10 ar yükleyip daha sonradan başlık ve anahtar kelimeleri girilebilir. daha sonradan olması hem insanların işinden kalmaması ve bir anda elindeki fotoğrafları siteye yüklemesini kolaylaştıracak daha sonrada boş vakitlerinde fotoğrafların anahtar kelimeleri girmesi üye için daha kolay bir hale gelecek.
  bol çalışmalar;)

 4. Akademi Cum, 17th Tem 2009 23:28  tarihinde yorumladı

  Merhaba Ali Rıza bey, öneriniz Fotozade geliştirme planlarında yer alan konulardan birisidir. Yakın vadede yükleme işlemlerini tam olarak sizin tarif etmiş olduğunuz yapıya taşımayı planlıyoruz. Öneriniz için teşekkür ederiz.

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!