En kötü fotoğraf hatalarından kurtulmanın 5 yolu : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

En kötü fotoğraf hatalarından kurtulmanın 5 yolu

Ocak 30, 2009, yazan;  
Fotoğraf kategorilerinde yayınlanıyor.

fotoğrafçılığın kendine has zorlukları var. Hepimizin en çok karşılaştıkları, yeni başlayanların ise tabiri caiz ise azap çektikleri feci hatalar ve bunları gidermek için birtakım çözüm önerileri yer alacak bu yazımızda. 

Kırmızı göz:

5hata_02

Amatörlerin başbelası olabilen bir hatadır. Kimi zaman profesyoneller daha bu ile karşılaşır. Özellikle anı fotoğraflarında çok kötü sonuçlar verebilir.  Sebebi flaş ışığının gözün retina tabakasından yansımasıdır. Çok pratik birkaç yöntem ile bu hatadan kurtulabilirsiniz. Sorunun kaynağı flaş olduğundan dolayı mümkünse flaşı kullanmayın. Eğer ortam çok karanlık ve flaş kullanmak zorunda iseniz çektiğiniz kişiye size doğru bakmasını fakat direk objektife bakmamasını söyleyin. Böylece gözün retinasından yansıyan ışık fotoğrafa düşmeyecektir. 

Konu çok uzakta:

5hata_03

Konu çok uzakta ise çektiğiniz odak noktasından yoksun olacaktır. Konu çok küçük çıkacak, karesine giren birsürü ayrıntı dikkati dağıtacaktır. Fotoğrafı çekmeden önce bir kere daha düşünün. Konuya yaklaşmanız gerekiyorsa konuya doğru en ideal konuma yerleşin. Eğer ortam müsayit değil ise makinenizin optik yakınlaştırma özelliğini kullanın. Fotoğrafınız çok daha etkili çıkacaktır.

fotoğraflar:

5hata_04

Bir fotoğrafta yapabileceğiniz en kötü hata fotoğrafın bulanık olmasıdır. Mükemmel bir anı yakalamış olabilirsiniz ama fotoğraf fulanık ise hiçbir işe yaramaz diyebiliriz. Bilinçli olarak bulanık bir etki oluşturmak istediğiniz durumlar hariç tabi. Bu hatanın sebebi kameranın sallanması yada konunun hareket etmesidir. Kameranın sallanmasını engellemek için kullanın. Kesinlikle kullanın. Aradaki farka inanamayacaksınız. Enstantane hızını artırmak birbaşka çözüm olabilir. 1/250′nin üzerinde hızlarda daha keskin sonuçlar elde edebilirsiniz. Zoom lens kullanıyor iseniz kullanmanız daha önemlidir.

Eksik yada fazla :

5hata_01   5hata_05

Fotoğraf makinenizin otomatik pozlaması her zaman doğru değer vermeyebilir. Özellikle ters ışık koşullarından bu durumla daha sık karşılaşırsınız. Fotoğrafınız ya çok karanlık çıkar yada çok aydınlık. Tabi hatalı pozlanmış fotoğraflar çoğu durumda değersizdir. Ters ışık şartlarında fotoğraf çekiyorsanız makinenizi manuel pozlamaya alın. Silüet fotoğraf çekmek istiyorsanız diyaframı kısın. Konunun aydınlık çıkmasını istiyorsanız flaş kullanın. Fotoğrafı çektikten sonra nasıl çıktığını kontrol edin. var ise doğru pozlama yapabilmek için yeni çekimler yapın. Deneme yanılma ile doğru sonuca ulaşmanız zor olmayacaktır.

hatası:

Bir fotoğrafı çekmeden önce kendinize bu fotoğraf ile neyi anlatmak istediğinizi sorun. Rasgele çekilen fotoğraflarda kesin eksikler olacaktır. Anlatmak istediğiniz konuya göre bir açı belirleyin. Ana konuyu ön plana çıkarın. Yardımcı konularla kadrajınızı destekleyin. Gereksiz detayları ve kalabalıkları kareden çıkarın. Tekrar tekrar deneyin. Denemekten korkmayın. Sonunca çok güzel pozlar yakalayacaksınız. 

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"En kötü fotoğraf hatalarından kurtulmanın 5 yolu" konusunda Bir adet yorum bulunmaktadır

  1. Ali Akcan Paz, 3rd Şub 2013 01:39  tarihinde yorumladı

    bence çok çok hoş samimi bi site,çok beğendim,ben çok şey öğrendim,keşke benim de katkım olsaydı sitenize,teşekkür ederim

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!