Dslr fotoğraf makineniz için lens seçme rehberi : Fotoğraf Akademisi – Fotozade

Dslr fotoğraf makineniz için lens seçme rehberi

Ekim 23, 2009, yazan;  
Yazılım ve ekipman kategorilerinde yayınlanıyor.

Nasıl Fotoğraf Çekeceğinizi Belirlemek
Amatör olarak fotoğraf çekmeye ilk başlandığında genelde çiçek, ağaç ve çevredeki nesneler tercih edilir. Geliştirdiğiniz fotoğrafçılık teknikleri ile tercihleriniz zamanla değişmeye başlayacaktır. Kimi zaman makro çekime kimi zaman spor etkinlikleri gibi benzer diğer alanlara ilgi duymaya başlayabilirsiniz. Bunun için fotoğrafı nasıl çekeceğinizi belirlemelisiniz ki seçmeye doğru bir şekilde başlayalım.

dslr_lens_secimi_3

Yeterince Araştırın
Çekim yapmak istediğimiz fotoğraf stiline göre ihtiyacımız olan lensi aramaya başlamalıyız. Bu araştırma ile aynı kalitede ve işlevde objektiflere daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Marka tutkunu olmamanızı tavsiye ediyoruz. Üretici firma lensleri tercih edilmesi elbette öneriliyor ancak bütçenizi uygun rakamlarda tutmanız için araştırma yapmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Lens incelemeleri için testfreaks adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mümkünse Deneyin
Lensler hakkında yaptığınız araştırmalar ve okuduğunuz yorumlardan sonra denemelisiniz. Kullanan bir arkadaşınızdan ödünç alarak yada satış mağazalarında mümkünse makinenize takıp denemeyi teklif edin. Bazı mağazalarda ürün teşhiri için deneme yapmaya izin verebiliyorlar.

dslr_lens_secimi_1

Bütçeniz Ne Kadar
Fotoğraf sanatına gönül verenlerin en önemli meselesi aslında budur. Bunun içinde en önemli soru “Bütçeniz ne kadar?” oluyor. İnsanların ihtiyaçları sınırsız olduğu için herşeyi alamayacağımız için imkanlarımız dahilinde en iyi seçimi yapmamız gerekmektedir. Ulaşması zor olan ve yüksek fiyatlı lensleri elde etmeyi beklerken onların kalitesinden mahrum kalmamak için bütçemizi etkin kullanmalıyız. Fotoğrafçılığı bir hobi olarak yaptığımızı unutmadan borç altına girmemelisiniz. Fotoğraf malzemeleri için bütçenizi yıllık yapmanızı tavsiye ederiz.

Yan Sanayi Lensler
Sigma, Tokina ve Tamron gibi lens üretimi yapan şirketlerde bulunmaktadır. Fotoğraf makinesi üreticisinin lenslerinden elbette vazgeçmeyebilirsiniz. Kalite farkı olarak hayal kırıklığına uğratmayacak kadar iyi üretilmiş lensleri yarı fiyatına elde edebilirsiniz. Bütçenizi etkin kullanarak bu hobiden aldığınız heyecanı mümkün mertebe yaşamak için bu öneriyide düşünmelisiniz.

İkinci El Lensler
Fotoğrafçılığa başlayan tek siz olmadığınız aşikar. Siz geçtiğiniz aşamalardan geçip daha ileri seviyelere ulaşmış insanlar kendilerine göre yetersiz gelen donanımları satışa çıkarır. İkinci elde çoğu zaman bir problem yaşanmamktadır. Fotoğrafçılık ruhuna uygun olarak insanlar dürüsttür. Ayrıca ekipmanlarına çok özenli baktıklarından bir sorun yaşanması uzak görünür. İkinci el lens satınalmak için Fotokritik Market Gittigidiyor.com Sahibinden.com Ebay gibi çevrimiçi siteleri kullanabilirsiniz.

dslr_lens_secimi_2

Önleme
Fotoğrafçı çekim yaparken 1/60 sn çekim hızından yüksek hızlarda el titremesini gizleyebilir. Ancak 1/15sn çekimi yaparken titreşimi engelleyemez. Bunu en aza indirmek için seçtiğiniz lensin titreşim engelleme özelliği olmasına özen gösterin. Böylelikle düşük ışık şartlarında dahi netliği kaybetmezsiniz.

Diyaframın Önemi
Yeterince ışık olan ortamlarda çalışıyorsanız sizin için artı bir özellik olmaktan çıkacaktır. Benzer özellikli lensleri incelediğiniz aralarında farkının kat kat farklı olduğunu gördüğünüzde en yüksek noktasına bakın. 1 adet 50mm f1.4 fiyatına 3 adet 50 mm f1.8 alınabilir.

Amatör fotoğrafçılık çok iyi hesapla yatırım yapılması gereken bir uğraş. Fotoğraf makineleri devamlı değişirler. Model değişimleri ve yeni özellikli modeller çok hızlı çıkar. Ancak lensler için durum böyle değil. Onların modası çabuk geçmez. Çoğu üretici önceki modellere uyan lensleride destekler. Bunun için lens yatırımı stratejik olarakta çok önemlidir. Çok iyi bir lense bir kaç ay bekleyerek çok daha düşük fiyata sahip olabilecekseniz buna pişman olmazsınız. Fotoğrafçılık iyi bir donanımla kaliteli sonuçları elde ederek zevk alınan bir hobi.

Be Sociable, Share!

Facebook Yorumları

yorum

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar


"Dslr fotoğraf makineniz için lens seçme rehberi" konusunda 9 yorum bulunmaktadır

 1. Murat Cts, 24th Eki 2009 08:15  tarihinde yorumladı

  teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş.

 2. sinan güleç Cts, 24th Eki 2009 08:33  tarihinde yorumladı

  yazı için teşekkürler.
  Fakat bir yanlışlığı düzeltmek gerekiyor.
  Diyafram başalığı altındaki,
  “50mm f1.8 fiyatına üç adet 50mm f1.4 lens alabilirsiniz.”
  ifadesi ters yazılmış.

  “50mm f1.4 fiyatına üç adet 50mm f1.8 lens alabilirsiniz.”
  şeklinde olması gerekirdi.

  Sinan Güleç
  Makina Öğretmeni

 3. Yavuz BAHÇEKAPILI Cts, 24th Eki 2009 10:30  tarihinde yorumladı

  “50mm f1.8 fiyatına üç adet 50mm f1.4 lens alabilirsiniz.”

  Bu cümleniz sanırım yanlışlıkla yanlış yazılmış. Tersi olması gerekirdi. 1 adet 50mm f1.4 fiyatına 3 adet 50 mm f1.8 alınabilir olması gerekirdi.

 4. Akademi Cts, 24th Eki 2009 12:00  tarihinde yorumladı

  Uyarılarınız için teşekkürler. “1 adet 50mm f1.4 fiyatına 3 adet 50 mm f1.8 alınabilir” şeklinde düzeltildi.

 5. Mehmet GÜNGÖR Cts, 24th Eki 2009 21:26  tarihinde yorumladı

  Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

 6. murat şentürk Sal, 24th Kas 2009 00:01  tarihinde yorumladı

  Bilgiler için teşekkürler başarılar dilerim…

 7. gülsüm Sal, 12th Şub 2013 22:30  tarihinde yorumladı

  doğru lensi nasıl almamız gerektiğini anlatırken dikkat ettim hobi olarak yapıyoruz demişsiniz bu genellemeyi yapmanıza açıkçası üzüldüm çünki mesleki olarakta kazanmak isteyen ve bu alanda kendini gerçek anlamda çok iyi bir şekilde ilerletmek isteyen insanlar da olabilir ön yargılı olmayalım iyi günler dilerim…

 8. gülsüm Sal, 12th Şub 2013 22:31  tarihinde yorumladı

  tabi bu yorumu yapmak için bir 3 yıl kadar geç kalmışım ama :) yazma gereği duydum yinede…

 9. fatih Paz, 17th Şub 2013 16:03  tarihinde yorumladı

  Arkadaslar fotograf maknemde bi ariza var bana yardmci olblcek olan var mi acaaba lens almam gerekiyor ve ozelliklerni falan bilemdgm icin almam gerekn lensi bilmyrum mail adresm [email protected] burdan ulasablir Teşekkürler. ..

Lütfen görüş ve düşüncelerinzi bizimle paylaşın!